آزمون آداب اصلی ترین امتحانی است که برای دریافت نمایندگی یا کارگزاری بیمه در آن شرکت نمود. این آزمون در بازه های زمانی مختلف زیر نظر سازمان بیمه مرکزی برگزاری می شود. افراد متقاضی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، می بایست که به سایت پژوهشکده بیمه مراجعه کنند و ثبت نام خودشان را از طریق این سایت انجام دهند.

آزمون آداب چیست

آزمون آداب چیست؟ اولین مرحله برای گرفتن یک نمایندگی و یا تاسیس شرکت بیمه، شرکت در آزمون هایی است که سازمان بیمه مرکزی آن ها را برای دریافت پروانه اجبار کرده است. برخلاف تصور برخی از متقاضیان، این امتحان آداب یک آزمون استخدامی نبوده بلکه این آزمون یکی از آزمون هایی است که زیر نظر سازمان بیمه مرکزی برگزار می شود و جزو آزمون های اجباری است که برای متقاضیان اخذ نمایندگی و مجوز بیمه برگزار می گردد.

آزمون آداب دارای سرفصل های مشخصی است که افراد می بایست حتما قبل از شرکت در این آزمون، این سرفصل ها را مطالعه نمایند و سپس با آمادگی کامل در آزمون آداب شرکت کنند. زمانی متقاضیان در آزمون آداب نمره قبولی کسب می کنند که بتوانند حداقل نمره 60 از 100 بگیرند. پس از قبول شدن افراد در این آزمون، به آن ها یک گواهینامه مربوط به آزمون آداب داده می شود که این گواهینامه نشان دهنده گذراندن دوره آداب و شرکت در آزمون آن توسط فرد متقاضی می باشد.

افرادی که قصد شرکت در آزمون آداب را دارند، می بایست که در زمان مشخص به سایت پژوهشکده بیمه مرکزی به نشانی  azmoon.irc.ac.ir مراجعه کنند و مراحل مربوط به ثبت نام خود در آزمون آداب را از طریق این سایت انجام دهند. زمان برگزاری و دریافت کارت ورود به جلسه آزمون آداب در این سایت مشخص می شود.

بدیهی است که لینک ثبت نام آزمون آداب بیمه فقط در زمان فعال خواهد شد که مدت زمان ثبت نام در آزمون آداب بیمه آغاز شده باشد و هنوز به اتمام نرسیده باشد. به طور کلی خلاصه مراحل ثبت نام در آزمون آداب به شرح زیر می باشد:

  1. ورود به سایت پژوهشکده بیمه به نشانی azmoon.irc.ac.ir
  2. کلیک کردن بر روی گزینه «ثبت نام آزمون ها» در منوی سمت راست
  3. انتخاب آزمون آداب و کلیک کردن بر روی آن
  4. انجام مراحل ثبت نام در آزمون با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز

شرایط ثبت نام در آزمون آداب ۱۴۰۰

شرایط ثبت نام در آزمون آداب چیست؟ افرادی که قصد ثبت نام در آزمون آداب را دارند، می بایست از شرایط ثبت نام در آزمون آداب نیز مطلع باشند. شرایط و ضوابطی که برای ثبت نام در آزمون آداب در نظر گرفته شده است، به شرح زیر می باشد:

شرایط شرکت در آزمون آداب
آزمون آداب به صورت غیر حضوری و آنلاین برگزار می شود.
افراد برای شرکت در آزمون آداب می بایست وب کم، میکروفن و یک سیستم رایانه ای آماده کرده باشند.
داوطلبان برای شرکت در آزمون آداب باید حتما از کامپیوتر و یا لپ تاپ استفاده کنند.
با توجه به فعال بودن وب کم در زمان برگزاری آزمون، لازم است که آقایان و مخصوصا خانم ها حجاب اسلامی خود را در هنگام برگزاری آزمون رعایت کنند.
افرادی که لپ تاپ و یا کامپیوتر آن ها به میکروفن دسترسی ندارد، می توانند تحت شرایط خاصی از گوشی تلفن همراه به عنوان میکروفن استفاده کنند.
بدیهی است که اگر فردی از قوانین لازم برای شرکت در آزمون تبعیت نکند، نمی تواند در آزمون ثبت نام و شرکت نماید و هیچ گونه حقی برای فرد ایجاد نخواهد شد.

مدارک ثبت نام در آزمون آداب

افرادی که قصد ثبت نام در آزمون آداب را دارند، باید مدارک لازم برای ثبت نام در این آزمون را تهیه و سپس اقدام به ثبت نام در آزمون کنند. مدارک ثبت نام در آزمون از سوی سازمان پژوهشکده بیمه برای افراد متقاضی تعریف می شود و در حال حاضر به طور دقیق مشخص نیست که چه مدارکی برای ثبت نام در آزمون آداب مورد نیاز می باشد. با توجه به اینکه برای شرکت در آزمون آداب نیاز به صدور کارت ورود به جلسه می باشد، به احتمال زیاد نیاز است که افراد حتما عکس سه در چهار را به صورت اسکن شده در زمان ثبت نام در فرم ثبت نام وارد نمایند. همچنین، وارد کردن یک سری اطلاعات هویتی مربوط به کارت ملی و شناسنامه در زمان ثبت نام اجباری است. بنابراین لازم است اشخاص برای ثبت نام در آزمون فایل اسکن شده از عکس 3 در 4 خود را آماده نمایند و مدارک هویتی خاص دیگری مانند مدارک هویتی، شناسنامه و کارت ملی را برای وارد کردن اطلاعات لازم در دسترس داشته باشند.

سوالات آزمون آداب

این آزمون از جمله آزمون هایی است که در بازه های زمانی مختلف برای متقاضیانی که قصد دریافت یک نمایندگی بیمه را دارند و یا می خواهند کارگزاری بیمه تاسیس کنند، برگزار می شود. این آزمون جزو آزمون های پژوهشکده بیمه محسوب می شود و دارای دفترچه سوالات مشخص و معینی است.

تعداد سوالات آزمون آداب بیمه، 100 سوال می باشد که هر یک از این سوالات نمره مشخصی دارند. افرادی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، باید مطالعه خوبی جهت کسب موفقیت در آزمون آداب داشته باشند. چرا که نمره قبولی آزمون آداب نمره 60 از 100 می باشد. بدیهی است که تنها به افرادی گواهینامه مربوط به آزمون آداب تعلق می گیرد که بتوانند به 60 سوال از 100 سال طراحی شده در این آزمون پاسخ درست بدهند. آزمون آداب دارای سوال های تستی است و هیچ سوال تشریحی خاصی برای این آزمون در نظر گرفته نشده است. معمولا مدت زمانی که برای آزمون آداب در نظر گرفته می شود، 120 دقیقه می باشد. افراد می بایست که حتما در همین بازه زمانی به تمامی سوالات آزمون آداب پاسخ دهند.

زمان برگزاری آزمون آداب به هر داوطلب یک دفترچه سوال داده می شود که هر یک از این دفترچه ها حاوی 100 سوال تستی می باشند. منبعی که برای مطالعه آزمون آداب به افراد توصیه می شود، کتاب اصول، مقررات و رشته های بیمه ای است. این کتاب دارای سرفصل های متنوع و مشخصی است که مطالعه هر یک از این سرفصل ها به داوطلبان توصیه می شود. چرا که آزمون آداب دارای سوال های متنوع و در رابطه با رشته های بیمه ای مختلف می باشد.

بنابراین، لازم است افراد حتما تمامی سرفصل های آموزشی منبع مشخص شده را مطالعه کنند و در رابطه با قوانین کلی بیمه و رشته های بیمه و قوانین مربوط به آن ها اطلاعات کافی داشته باشند تا بتوانند بهترین نمره قبولی را از طریق آزمون آداب کسب کنند.

سرفصل های آزمون آداب
قانون بیمه بیمه باربری بیمه مهندسی و شرایط مربوط به آن
بیمه درمان اصول بیمه بیمه درمان
بیمه آتش سوزی بیمه حوادث بیمه عمر
قانون تاسیس بیمه مرکزی بازاریابی بیمه آیین نامه مربوط به کارمزد نمایندگی

نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون آداب

تمامی افرادی که در آزمون آداب ثبت نام کردند چند روز قبل از شروع این آزمون باید وارد سامانه پژوهشکده بیمه شده و با وارد کردن اطلاعات خود نسبت به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون آداب دوره ثبت نامی خود را اقدام کنند. لازم به ذکر است بدون دریافت کارت ورود به جلسه امکان شرکت در آزمون آداب امکان پذیر نمی باشد.

توجه داشته باشید که تنها در زمان تعیین شده اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون آداب نمایید چرا که پس از اتمام مهلت گفته شده، لینک دریافت کارت غیر فعال می گردد. برای دریافت این کارت حتما مشخصات ثبت نامی آزمون آداب را همراه خود داشته باشید تا حین دریافت کارت ورود به جلسه ازمون آداب با مشکل مواجه نشوید.

زمان برگزاری آزمون آداب

در حال حاضر با توجه به شرایط کنونی جامعه، آزمون آداب به صورت غیرحضوری و آنلاین انجام می شود. افرادی که قصد شرکت در آزمون آداب بیمه را دارند، می بایست پس از ثبت در این آزمون، در زمان مشخص در آزمون آداب شرکت کنند. زمان برگزاری آزمون آداب بستگی به زمان ثبت نام در آزمون دارد. معمولا 1 یا 2 روز بعد از اتمام زمان ثبت نام، کارت ورود به جلسه آزمون آداب منتشر می شود و داوطلبان می توانند کارت ورود به جلسه آزمون خود را دریافت کنند. کارت ورود به جلسه در ساعت 21 روز مشخص شده در سایت آزمون پژوهشکده بیمه به صورت آنلاین قابل دریافت می باشد. لازم است که افراد با کد ملی خودشان کارت ورود به جلسه این آزمون را دریافت کنند.

همچنین، 2 روز بعد از انتشار کارت ورود به جلسه آزمون، امکان شرکت در آزمون آداب فراهم می شود. داوطلبان می بایست که حتما جدول مربوط به زمان برگزاری آزمون آداب را از طریق سایت پژوهشکده بیمه مطالعه کنند و از طریق این جدول در آزمون آداب شرکت نمایند.

زمان و نحوه اعلام نتایج آزمون آداب

زمان اعلام نتایج آزمون آداب بستگی به زمان برگزاری آزمون آداب دارد. آزمون آداب در هر ماه یک بار برگزار می شود. داوطلبان می بایست به صورت آنلاین و غیر حضوری به سایت پژوهشکده بیمه مراجعه کنند و مراحل ثبت نام و دریافت کارت ورود به جلسه آزمون آداب را دریافت کنند. پس از برگزاری آزمون آداب بیمه داوطلبان می بایست منتظر اعلام نتایج آزمون آداب باشند.

زمان اعلام نتایج آزمون آداب

داوطلبان می بایست در زمان مشخص شده اقدام به شرکت در آزمون آداب بیمه مرکزی کنند. زمان اعلام نتایج آزمون آداب معمولا کمتر از 1 ماه بعد از برگزاری این آزمون می باشد. داوطلبان می توانند در زمان اعلام نتایج آزمون آداب نتیجه خود را مشاهده کنند و در صورتی که نمره قبولی در این آزمون کسب کرده باشند، می توانند 5 روز پس از انتشار نتایج گواهینامه مربوط به آزمون آداب را دریافت کنند.

نحوه اعلام نتایج آزمون آداب

تمامی مراحل مربوط به آزمون آداب از طریق سایت پژوهشکده بیمه انجام می شود. افرادی که قصد مشاهده نتایج آزمون آداب را دارند، می بایست که در زمان اعلام نتایج به سایت آزمون پژوهشکده بیمه مراجعه کنند و از طریق این سایت نتیجه آزمون خود را دریافت کنند. نحوه اعلام نتایج آزمون آداب و مشاهده آن بسیار ساده است. کافیست که افراد پس از ورود به سایت آزمون پژوهشکده بیمه به بخش آرشیو نتایج مراجعه کنند و با وارد کردن کد ملی خود، نتیجه آزمون را مشاهده کنند.