اهمیت استعلام بیمه نامه شخص ثالث

اگر خودرویی دارید خوب می دانید خرید خیلی از چیزها اجباری است. مثل خرید بیمه شخص ثالث . اما بیمه شخص ثالث باید از محل معتبری خریداری شود چرا که با توجه به تصویب قانون ازابتدای سال ۱۳۹۹ نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث حذف گردیده است و تنها یک پیامک حاوی شماره بیمه نامه برایتان ارسال می شود. در این حالت چگونه می توانیم از اصالت بیمه شخص ثالث خود مطمئن شویم؟

بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، خدمت” استعلام بیمه سنهاب” را به منظور تسهیل فرایند استعلام بیمه خودرو از جمله استعلام بیمه‌نامه شخص ثالث، استعلام بیمه بدنه و همچنین بررسی اصالت نمایندگان بیمه ارائه نموده است.

بیمه‌گزاران محترم جهت استعلام اصالت انواع بیمه‌نامه های خود از “صفحه استعلام بیمه شخص ثالث” بیمه بین، به مراحل زیر دقت نمایید:

۱) استعلام بیمه‌نامه با وارد کردن اطلاعات شرکت بیمه‌گر، شماره بیمه‌نامه و شماره تلفن همراه و کدملی بیمه‌گزار در کادرهای مربوطه

۲) استعلام بیمه‌ شخص ثالث با کد ملی. شایان ذکر است که در بیمه‌نامه‌های جدید، کد یکتا در بالای بیمه‌نامه نوشته شده است. دقت نمایید که همه بیمه‌نامه‌ها کد یکتا ندارند. به علاوه، استعلام بیمه بدنه نیز با این روش امکان پذیر است

۳) وارد کردن کد VIN(کد شنایی خودرو ) و شماره تلفن همراه. کد VIN (Vehicle Identification Number) همان شماره شناسایی خودرو است که اصطلاحا شماره شاسی نیز نامیده می‌شود. این کد ۱۷ رقمی متشکل از اعداد و حروف است که برای شناسایی خودرو ها استفاده می‌گردد. دقت نمایید که شماره تلفن همراه به نام بیمه‌گزار باشد.

استعلام بیمه با شماره بیمه نامه

در این حالت کافیست که شماره کامل بیمه نامه و نام شرکت بیمه را وارد نمایید.

استعلام بیمه با شماره بیمه نامه

استعلام بیمه با کد یکتا

کد یکتای بیمه مرکزی از سال ۹۶ بر روی بیمه نامه ها با هدف استعلام آسان تر از بیمه مرکزی درج گردید. در این روش تنها با وارد کردن کد یکتای بیمه مرکزی همچون عکس زیر می توانید استعلام بیمه نامه خود را دریافت نمایید.

استعلام بیمه با کد یکتا

استعلام بیمه با کد VIN

روش دیگر برای استعلام بیمه شخص ثالث،  از طریق کد VIN خودرو  می باشد. کد VIN خودرو بر روی کارت خودرو به شکل زیر درج شده است.

مشخصات VIN  خودرو تان را در محل زیر با انتخاب گزینه استعلام با کد VIN وارد کنید.

استعلام بیمه با کد VIN

استعلام بیمه با کد VIN

استعلام بیمه با پیامک

اما راه ساده تر دیگری هم برای استعلام بیمه نامه وجود دارد. این روش برای افرادی است که به اینترنت دسترسی ندارند و تنها با یک پیامک می‌توانند بیمه شخص ثالث خود را استعلام بگیرند. تنها باید طبق دستورالعمل زیر مشخصات بیمه شخص ثالث را به سامانه بیمه مرکزی پیامک کنید. برای دریافت استعلام بیمه ثالث خودرو سه دستور العمل دارد. بر اساس هریک از دستورالعمل های زیر را انتخاب کردید به سامانه ۳۰۰۰۲۶۲۱ پیامک کنید.

  • دستور العمل اول ارسال پیامک :

شماره بیمه نامه چاپ شده * کدملی بیمه گذار * ۱ نمونه: ۹۱/۰۱/۰۰۲/۰۰۰۱۲۳ * ۰۰۳۸۵۱۵۰۰۰ * ۱

  • دستورالعمل دوم ارسال پیامک :

کد یکتای بیمه نامه * کد ملی بیمه گذار * ۲ نمونه: ۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰ * ۰۰۳۸۵۱۵۰۰۰ * ۲

  • دستورالعمل سوم ارسال پیامک :

VIN *  کد ملی متعلق به شماره همراه استعلام کننده * ۳

 ۳*۰۰۳۸۵۱۵۰۰۰*IRFC8511V0804409 : نمونه