بیمه عمر زمانی

امنیت و ضمانت در زندگی دو فاکتور مهم محسوب می‌شوند و اکثر افراد برای کسب این دو در زندگی تلاش می‌کنند. اینکه در جوانی سخت کار می‌کنیم تا در دوران پیری از بابت خرج و مخارج بیماری‌ها و مسائل مختلف آسوده‌خاطر باشیم نمونه‌ای از همین در جستجوی ضمانت بودن است. با استفاده از بیمه عمر حتی در صورت فوت بیمه‌گزار، اعضای خانواده‌اش دچار مشکلات مالی نخواهند شد. در این مطلب قصد داریم با بیمه عمر زمانی آشنا شویم و ببینیم این بیمه چه راهکاری را در جهت تضمین آینده به ما ارائه می‌دهد.

بیمه عمر زمانی ،به منظور پوشش خسارت فوت بیمه شده در زمان اعتبار بیمه نامه صادر می شود. بیمه عمر زمانی از قدیم در صنعت بیمه ایران وجود داشته است. بر اساس شرایط این بیمه نامه فرد بیمه شده اگر در طول داشتن این بیمه نامه فوت کند، سرمایه خسارت بیمه نامه به ذینفعان بیمه نامه پرداخت می‌شود. این بیمه نامه مدت دار بوده و معمولا ۳۶۵ روزه بوده و در پایان مدت بیمه نامه برای تمدید باید حق بیمه پرداخت شود. پوشش این بیمه نامه برای فرد بیمه شده فقط سرمایه فوت است و با فوت بیمه شده به ذینفعان بیمه نامه خسارت پرداخت می‌شود. بیمه عمر ساده زمانی از جمله بیمه نامه‌هایی بوده که به صورت انفرادی و گروهی قابل انجام است. هر فردی به صورت انفرادی و یا به صورت قرارداد گروهی می‌تواند این بیمه نامه را داشته باشد. این نوع بیمه نامه به صورت انفرادی و گروهی (برای کارکنان کارخانه ها،شرکت ها، سازمان ها و ) صادر می گردد. بیشتر سازمان‌های دولتی و خصوصی به خاطر کم بودن حق بیمه این بیمه نامه را برای کارکنان خود خریداری می‌کنند. بیمه های عمر زمانی، شامل بیمه عمر به شرط فوت، بیمه عمر به شرط حیات و بیمه عمر مانده بدهکار می باشد.

بیمه عمر به شرط فوت (ساده زمانی)

نوعی از بیمه اشخاص است که پوشش بیمه ای را برای مدت معینی ارائه داده و سرمایه بیمه صرفاً در صورت فوت بیمه شده در اثناء مدت اعتبار قرارداد قابل پرداخت است و در صورتیکه بیمه شده تا پایان قرارداد در قید حیات باشد، وجهی بابت تعهدات بیمه گر به بیمه گذار پرداخت نخواهد شد. اینگونه بیمه نامه برای مدت های کمتر از یکسال و یا چندین سال می تواند صادر گردد و می توان بیمه شده را تا سن ۶۵ یا ۷۰ سالگی تحت پوشش قرار داد.
بیمه عمر زمانی ساده یک پوشش بیمه ای موقت است و به همین دلیل است که حق بیمه این نوع پوشش در مقایسه با سایر انواع بیمه ای نسبتا ارزانتر می باشد که علت به این جهت است که بیمه گر در زمان پیری که معمولا درصد مرگ و میر بالا میرود تعهدی نسبت به پرداخت سرمایه بیمه ای ندارد. بیمه گر در عمر زمانی بروز یک حادثه احتمالی را بیمه می نماید و حال آنکه در بیمه های تمام عمر قرارداد بیمه یک امر محتمل و قطعی را تحت پوشش قرار می دهد.

بیمه عمر بشرط حیات

نوعی قرارداد بیمه است که براساس آن، سرمایه بیمه بصورت یکجا و در صورت حیات بیمه شده در پایان مدت اعتبار قرارداد، پرداخت می گردد. اگر بیمه شده قبل از انقضاء قرارداد فوت نماید براساس شرایط قرارداد (در بیمه نامه های با برگشت حق بیمه)، بخش و یا تمامی حق بیمه های دریافتی با بهره و یا بدون بهره براساس قرارداد برگشت داده می شود. هدف این نوع بیمه نامه ها صرفاً پرداخت سرمایه معینی در صورت در قید حیات بودن بیمه شده می باشد. این نوع از بیمه نامه ها صرفاً پرداخت سرمایه معینی در صورت در قید حیات بودن بیمه شده می باشد.
این نوع از بیمه نامه برای افرادی مناسب است که تشکیل خانواده نداده و افراد وابسته به خود ندارند و می خواهند در ایام پیری و کهولت از یک رفاه مادی بهتری برخوردار باشند. شرکت های بیمه در فروش اینگونه بیمه نامه ها فرض را بر سلامت و صحت بیمه گذار می گذارند و آن دقت و وسواسی که در مورد بیمه نامه های به شرط فوت و یا مختلط پس انداز نشان می دهند اعمال می نمایند.

بیمه عمر مانده بدهکار

یکی دیگر از صور مختلف بیمه عمر زمانی بیمه عمر مانده بدهکار یا بیمه وام است که سرمایه بیمه نامه متغیر بوده و همه ماهه با پرداخت اقساط از سرمایه کم میشود. اینگونه پوشش بیمه ای مناسب افرادی است که از بانکها یا موسسات وام هایی برای خرید منازل مسکونی دریافت داشته اند و با توجه به اینکه اقساط خود را ماهیانه پرداخت میکنند، حق بیمه بصورتی محاسبه گردیده که هماهنگی و تناسب با سرمایه متغیر و رو به کاهش بیمه نامه باشد. معمولا این کاهش سرمایه در سالهای آخر به صفر میرسد که نمودار بازپرداخت وام، وام گیرنده است.

بیمه عمر زمانی مناسب چه کسانی می‌باشد؟

با توجه به کم بودن حق بیمه این بیمه نامه برای تمامی افراد جذابیت دارد و معمولا بیشتر سازمان‌ها و ادارات دولتی این بیمه نامه را برای کارکنانشان خریداری می‌کنند. برای این که یک پوشش سرمایه فوت با مبلغ کم داشته باشید این بیمه نامه می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. اما اگر به دنبال سرمایه گذاری در کنار پوشش‌های کامل بیمه باشید بیمه عمر و سرمایه گذاری یا بیمه عمر و تامین آتیه انتخاب بهتری برای شما می‌تواند باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *