قانون بیمه شخص ثالث از سال 1396 تا سال 1400 دست‌خوش تغییراتی شده است. هرکس به‌عنوان بیمه‌گزار بیمه شخص ثالث بهتر است درباره این تغییرات اطلاعات کافی داشته باشد. قانون جدید بیمه شخص ثالث در موارد زیر دچار تغییراتی شده است که به توضیح درباره آن‌ها می‌پردازیم:

راننده محور شده بیمه شخص ثالث

راننده ای که از قوانین راهنمایی و رانندگی تبعیت نمی‌کند مطمئنا ریسک ایجاد حوادث رانندگی را افزایش می‌دهد. بنابراین بیمه شخص ثالث پس از تغییرات قانون به بیمه ای بدل شده است که تخلفات رانندگی راننده را در هزینه‌های بیمه نامه لحاظ میکند. البته که هنوز هیچ گونه اقدامی ‌در این خصوص صورت نگرفته است.

قانون انتقال تخفیف عدم خسارت

در سال 1400 با هدف راننده‌محور شدن بیمه شخص ثالث، قانون انتقال تخفیف تغییر کرده است. به این صورت که دیگر نمی‌توان تخفیف عدم خسارت به مالک جدید خودرو منتقل کرد. یعنی در صورت تغییر مالکیت خودرو، تمدید بیمه شخص ثالث بدون محاسبه تخفیف عدم خسارت انجام می‌شود.

قانون ثبت گواهینامه

یکی از تغییرات بیمه شخص ثالث در سال 1400، لزوم ثبت گواهینامه در زمان خرید بیمه‌نامه است. این قانون با هدف راننده محور شدن بیمه شخص ثالث ایجاد شده و به این صورت است که باید گواهینامه تمام افرادی را که از یک خودرو استفاده می‌کنند، در بیمه‌نامه شخص ثالث آن ثبت شود.

البته در حال حاضر این قانون مانعی برای پرداخت خسارت به سایر افراد ایجاد نمی‌کند.

الحاقیه بیمه شخص ثالث

در سال‌های گذشته بیمه‌گزارانی که سررسید بیمه‌نامه‌شان ابتدای سال شمسی نبود، موظف بودند با اعلام نرخ جدید حق بیمه از جانب بیمه مرکزی، مابه‌تفاوت حق بیمه را بپردازند تا بتوانند حداقل میزان پوشش مالی را برای بیمه‌نامه خود تهیه کنند. این مابه‌تفاوت در قالب الحاقیه‌ای ارائه می‌شد که هر ساله دغدغه بسیاری از رانندگان بود. خوشبختانه در سال 96 الحاقیه حذف شده است و در صورت بروز خسارت، مابه‌تفاوت مبلغ ناشی از افزایش دیه و نرخ بیمه توسط صندوق خسارات بدنی پرداخته می‌شود و دیگر نگرانی بابت خرید الحاقیه وجود ندارد.

بیمه شخص ثالث برای رانندگان سابقه‌‌دار

در قانون جدید بیمه شخص ثالث نرخ این بیمه برای رانندگان با نمره منفی بالا و سابقه تخلفات رانندگی زیاد با سایر افراد فرق می‌کند. قطعاً این افراد باید حق بیمه بیشتری نسبت به افراد کم تخلف بپردازند زیرا ریسک خسارت این افراد بیشتر است.

برخورد قانون جدید بیمه شخص ثالث با متقلبان

در قانون جدید بیمه شخص ثالث درصورتی‌که فردی با صحنه‌سازی و تقلب اقدام به دریافت خسارت از بیمه کند، به حبس تعزیری محکوم می‌شود و باید دو برابر مبلغ خسارت دریافت شده از بیمه را پرداخت کند. در این قانون راننده مقصر حادثه تحت هیچ شرایطی زندانی نمی‌‌شود.

رانندگان متخلف و پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث

مطابق قانون جدید بیمه شخص ثالث درصورتی‌‌ که راننده مقصر به دلیل رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی باعث بروز حادثه شده باشد، باید بخشی از خسارت وارد شده را پرداخت کند.

جریمه برای شرکت های بیمه

این قانون برای شرکت‌های بیمه هم در شرایطی جریمه در نظر گرفته است. اگر مدارک بیمه‌گزار کامل باشد و دادگاه رأی مبنی بر دریافت خسارت به نفع بیمه‌گزار داده باشد، درصورتی‌که شرکت بیمه در پرداخت خسارت تأخیر کند باید جریمه بپردازد.

تغییرات بیمه حوادث راننده

در قانون جدید بیمه شخص ثالث به راننده مقصر هم توجه شده است. در این قانون خسارات جانی راننده مقصر (شامل فوت، نقص عضو و هزینه پزشکی) مطابق بیمه‌نامه پرداخت می‌شود.

شرکت‌های بیمه از ارگان‌های مقصر خسارت بگیرند

درصورتی‌که حادثه رخ داده به علت خرابی راه، نبود علائم راهنمایی و رانندگی و… باشد، شرکت بیمه می‌تواند نسبت به دریافت خسارت از ارگان مربوطه اقدام کند. میزان خسارت طبق رأی دادگاه اعلام می‌شود.

دریافت خسارت در حوادث مختصر

در صورتی‌که حادثه‌ای رخ دهد و کمتر از 16 میلیون تومان به خودروی زیان ‌دیده خسارت وارد کند، برای دریافت خسارت از بیمه نیازی به کروکی و گزارش پلیس نیست. در این حالت بیمه با حضور خودرو طرفین حادثه و مدارک مورد نیاز هزینه خسارت را پرداخت می‌کند.

حذف کوپن بیمه شخص ثالث

کوپن بیمه شخص ثالث از سال 97 حذف شده است و در حال حاضر بیمه‌نامه شخص ثالثی که خریداری می‌کنید کوپن ندارد. با اینکه کوپن بیمه نشان دهنده تعداد خسارت خودرو محسوب می‌شود ولی از آنجا که اطلاعات هر فرد در سیستم بیمه موجود است لذا حضور کوپن بیمه خیلی ضروری نیست.

محاسبه تخفیف‌های بیمه شخص ثالث

قانون تخفیف‌های بیمه شخص ثالث در سال 97 نیز تغییر کرده است. در حال حاضر اگر فرد تصادف کند و از بیمه خود استفاده کند، تخفیف‌های او به‌طور کامل از بین نمی‌رود و فقط مقداری از آن کم می‌شود. به‌طور مثال در تصادف اول 20 درصد از تخفیف بیمه و در تصادف دوم 30 درصد از آن از بین می‌رود. از طرف دیگر سالانه به‌جای 10 درصد فقط 5 درصد به میزان تخفیف‌های بیمه شخص ثالث اضافه می‌شود.

.

تعداد خسارت

یکبار

دوبار

سه بار و بیشتر

مالی

20%

30%

40%

جانی

30%

70%

100%

تخفیفات پلکانی

با تغییر قانون بیمه شخص ثالث تخفیفات تا حدودی کاهش یافت و دوره هفت ساله برای دریافت سقف تخفیفات به 14 سال افزایش پیدا کرد. بدین صورت که به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه نامه 5 درصد تخفیف  عدم خسارت ارائه می‌شود.

تعداد سال عدم خسارت سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم سال ششم سال هفتم سال هشتم سال نهم سال دهم سال یازدهم سال دوازدهم سال سیزدهم سال چهاردهم
درصد تخفیف 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45% 50% 55% 60% 65%

حذف تخفیفات مازاد

بر اساس این قانون همه تخفیفات مازاد بر تخفیفات عدم خسارت لغو گردید. بر این اساس شرکت‌های بیمه تنها مجاز هستند به میزان 2.5 درصد حق بیمه تخفیف ارائه نمایند.

تعریف خودروی متعارف

خسارت‌های وارد به خودرو‌های گران قیمت تا انجایی بود که  افراد مقصر می‌بایت هزینه‌های بسیاری بابت جبران خسارت‌ها از جیب خود بپردازند. بر اساس این قانون و تعریف گران ترین خودروی متعارف میزان خسارت‌های پرداختی برای همچین خودروهایی تغییر یافت. در مبنای این قانون گران ترین خودروی متعارف خودرویی است قیمت آن برابر با حداکثر نصف دیه در ماه حرام باشد. (در سال 1401 برابر با 400 میلیون تومان) بنابراین در تصادف با یک خودروی گران قیمت در صورتی که قیمت خودرو بیش از 400 میلیون تومان باشد و خسارت پرداختی به صورت قاعده نسبی محاسبه می‌شود .